Garden Club of St. Augustine, Inc.
Founded in 1926
Flower Show
Horticulture Rules
HORTICULTURE DIVISION RULES

Horticulture Classes are Open to All Amateur Gardeners

1.   All horticulture exhibits must have been grown by and have been in the possession of the exhibitor for at least three (3) months prior
to showing.  Exception:  Combination Plantings must have been growing together and in the possession of the exhibitor for six (6) weeks.
2.  Exhibitor may make more than one entry per class if each entry is a different variety, cultivar, type or color.
3.  Specimens must be labeled with the correct botanical name (genus and species).  Common names may be included.  Classification
Committee will help if exhibitor does not know botanical name.
4.  Multiple plantings of different varieties are allowed only in Section D.
5.  Plants growing naturally with multiple stems may be entered.  For example, Sansevieria grows with multiple stems but Cordyline or
Dracaena does not.  The single crown Saintpaulia (African violet) must have only one stem for exhibiting.  Exception:  Trailing Saintpaulia.
6.  Plants should be show worthy, well groomed, and in clean pots.  No wiring, oiling, plant shine, or artificial coloring is permitted.  Double
potting is allowed.  Mulch of fine rock or pebbles is permitted only on cacti and bromeliad specimens.
7.  Cut specimens may not exceed 18” in length with exception of sansevieria.  Arboreal specimens  must be between 18” and 30” in length.  
Specimens may not have any foliage below the water line.  Wedging with an inconspicuous plug of plastic wrap is permitted if necessary.
Containers for cut specimens are provided by the committee.  Exception:  Oversized or heavy specimens must be placed in an
appropriately sized clear glass container provided by the exhibitor.
8.  Plants in Sections A, B, C, &E must be in containers no larger than 10” in diameter. Plants in containers larger than 10” in diameter will
be shown in the patio section and must be placed by the exhibitor.  Planters in Section D may be no larger than 15” and no deeper than 5”.
9.  Collections must consist of at least five (5) different cut specimens or five (5) different container grown plants exhibited in five (5)
separate containers.
10.  Combination Plantings should have a group of at least three (3) different plants in one container growing together for at least six (6)
weeks.
11.  All classes may be subdivided at the discretion of the Classification Chairman.
12.  The Scales of Points in the Handbook for Flower Shows, 2007 will be used in judging.
13.  Horticulture must be entered on Thursday, April 10, between 10 am and 3 pm.  All entries must be removed on Sunday, April 14,
between 4 pm and 5 pm.  No entry may be removed before 4 pm on Sunday, April 13.
14.  The limit of horticulture specimens is 10 per person or household.

HORTICULTURE AWARDS

  • The  Award of Horticultural Excellence may be given to a correctly named entry scoring 95 or above and judged finest in the entire
    Horticulture Division.
  • Two Award of Merit to the highest scoring exhibits scoring 95 or above in Sections G, I.
  • One Arboreal Award for cut tree/shrub branches scoring 95 or above in Section K.
  • The Collector’s Showcase Award may be given to a correctly named entry scoring 95 or above in Section J.
  • Three Grower’s Choice Awards may be given to correctly named entries scoring 95 or above in Sections A, B, D.
  • Five Chairman’s Awards may be given to blue ribbon winners scoring 95 or above and judged to be the finest horticulture in Section
    C, E, F, H, L.

Division II  -  Horticulture
Flower Show 2017
Photographs
Click on the link
SECTION A
Container Grown Foliage Plants
Eligible for a Grower’s Choice Award
Class 1  -  Araceae (Arum Family)
a.        Aglaonema (Chinese evergreen)
b.        Alocasia
c.        Anthurium
d.        Caladium
e.        Dieffenbachia
f.         Philodendron
g.        Scindapsus
h.        Spathiphyllum
i.         Syngonium
j.         Other meritorious entries
Class 2  -  Araliaceae (Ginseng Family)
a.        Hedera (Ivy)
b.        Shefflera
c.        Other meritorious entries
Class 3  -  Begoniaceae (Begonia Family)
a.        Rex
b.        Rhizomatous
c.        Cane Types (Angel Wing)
d.        Other meritorious entries    
Class 4  -  Bromeliaceae (Pineapple Family)
a.        Aechmea
b.        Ananas (pineapple)
c.        Billbergia
d.        Cryptanthus
e.        Guzmania
f.        Neoregelia
g.        Tillandsia
h.        Other meritorious entries
Class 5  -  Euphorbiaceae (Euphorbia Family)
a.        Acalypha (Copper leaf, Jacob’s Coat)
b.        Codiaeum (Croton)
c.        Other meritorious entries
Class 6  -  Polypodiaceae (Fern Family)      
a.        Adiantum (maidenhair)
b.        Asplenium (bird’s nest)
c.        Davallia (rabbit’s foot)
d.        Nephrolepis (Boston)
e.        Platycerium (staghorn)
f.        Other meritorious entries
Class 7  - Liliaceae (Lily Family)
a.        Asparagus
b.        Aspidistra
c.        Chlorophytum (spider plant)
d.        Other meritorious entries
Class 8  -  Marantaceae (Maranta Family)
a.        Maranta (prayer plant)
b.        Calathea
c.        Ctenanthe
d.        Stromanthe
Class 9  -  Any Other Foliage Plant
SECTION D  
Combination Plantings (planters with three or more plants)
Eligible for Grower's Choice Award
Class 23  -  Dish Garden (Miniature Landscapes. Accessories allowed)
Class 24  -  Troughs (Naturalistic Landscape, wood, rocks acceptable, used outside)
Class 25  -  Planter (Not a landscape, no accessories allowed)

Section E
Hanging Plants
Eligible for Chairman's Award
Class 26  -  Flowering
Class 27  -  Foliage
Class 28  -  Variegated

SECTION F  
Cut Flowers
Eligible for Chairman's Award
Class 29 – Amaryllidaceae (Amaryllis Family)
a.        Single
b.        Double
c.         Other meritorious entries
Class 30 Araceae (Arum Family)
a.               Anthurium
b.               Spathiphyllum
Class 31  -  Asteraceae  (Daisy Family)
a.        Tagetes (marigold)
b.        Zinnia
c.        Other meritorious entries
Class 32  -  Verbenaceae  (Verbena Family)
a.        Lantana
b.        Verbena
c.        Other meritorious entries
Class 33 - Any Other Cut Plants

SECTION G   
Rosaceae
Eligible for an Award of Merit
Class 34  -  Hybrid Tea
Class 35  -  Floribunda
Class 36  -  Miniature
Class 37  -  Other Types (Sub-class)

SECTION H  
Cut Decorative Foliage
Eligible for  Charirman's Awardt
Class 38  -  Agavaceae
Class 39  -  Araceae
Class 40  -  Euphorbiaceae
Class 41  -  Pteriodophyta
Class 42  -  Liliaceae
Class 43  -  Other Foliage Plants

SECTION I  
Begoniacea (Cut Foliage)
Eligible for Award of Merit
Class 44  -  Rex
Class 45  -  Tuberous
Class 46  - Other  meritorious entries

SECTION J  
Collections
Must have 5 or more specimens in 5 separate
containers provided by exhibitor.
Eligible for Collector’s Showcase Award
Class 47  -  Foliage Plants
Class 48  -  Flowering Plants
Class 49  -  Cut Foliage Specimens
Class 50  -  Cut Flowering Specimens

SECTION K  
Arboreal
18 to 30 inch specimens
Eligible for the Arboreal Award
Class 51  -  Flowering Branches
Class 52  -  Foliage Branches
Class 53  -  Fruiting Branches

SECTION L  
Patio Plants
Pots over 10 inches
Eligible for Chairman’s Award
Not eligible for Horticultural Excellence Award
Class 54 -  Foliage
Class 55 -  Flowering
Class 56  -  Variegated

SECTION M  
Fruit, Nuts and Vegetables
Eligible for Award of Merit
Class 57 – Fruits   (3)
Class 58 – Vegetables  (3)
Class 59 – Nuts  (5)
Horticulture Scale of Points

Flowering, Foliage, and Arboreals:
                               Points
Cultural Perfection               60
Condition/Grooming              25
Staging                                 10
Correctly named                   5
Total                              100

Combination Plantings
Overall effect                       25
Cultural Perfection                35
Condition & Grooming             10
Container                                10
Environmental suitability         5
Plant Identification                 5
Distinction                              10
Total                                100
SECTION B
Container Grown Flowering Plants
Eligible for a Grower’s Choice Award
Class 10  -  Amaryllidaceae  (Amaryllis Family)
a.        Hippeastrum (amaryllis)
b.        Other meritorious entries
Class 11  -  Araceae (Arum Family)
a.        Anthurium
b.        Spathiphyllum
c.        Other meritorious entries
Class 12  -  Begoniaceae (Begonia Family)
a.        Semperflorens (wax)
b.        Cane (angel wing)
c.        Other meritorious entries
Class 13  -  Euphorbiacea
a.        Crown of Thorns
b.        Devil’s Backbone
c.        Croton
d.        Chenille Plant
e.        Other meritorious entries
Class 14  -  Geraniacea
a.               Pelargonium
1.        Single
2.        Double
3.        Variegated
b.        
 Other meritorious entries
Class 15  -  Gesneriaceae (African Violet)
Saintpaulia (African violet)
a.       Single Blossom
b.       Double Blossom
c.       Other meritorious entries
Class 16  -  Orchidaceae (Orchid Family)
a.        Cattleya
b.        Dendrobium
c.        Phalaenopsis
d.        Vanda
e.        Other meritorious entries
Class 17  -  Any Other Flowering Plant

SECTION C  
Cacti and Succulents
Eligible for an Growers Choice Award
Class 18  -  Cactaceae (Cactus Family)
a.        Pereskieae
b.        Opuntieae
c.        Cereceae
d.        Other meritorious entries
Class 19  -  Agavaceae (Agave Family)
a.              Beaucarnea recurvata (pony tail)
b.              Cordyline
c.              Dracaena
d.              Sansevieria
e.              Other meritorious entries
Class 20  -  Crassulaceae (Crassula Family)
a.        Adromischus
b.        Aconium
c.        Cotyledon
d.        Crassula argentea (jade plant)
e.        Echeveria
f.        Kalanchoe
g.        Sedum
h.        Other meritorious entries
Class 21  -  Liliaceae (Lily Family)
a.        Aloe
b.        Gasteria
c.        Haworthia
d.        Other meritorious entries
Class 22  -  Any other Succulent Plant