Garden Club of St. Augustine, Inc.
Founded in 1926
Flower Show Schedule
Design Scale of Points  (HB p. 303)
Conformance  (to design type)                                         7
Conformance  (to schedule requirements)                          7
Design  (Elements and Principles of Design)                     48
Artistic concept (selection of components)                       6
Artistic concept  (organization of components                  6
Expression  (interpretation of class by exhibitor)           10
Distinction  (marked superiority in all respects)              16
                                                                      100


A Standard Flower Show
presented by
The Garden Club of St. Augustine
Beverly Stuart, President
Member of
National Garden Clubs, Deep South Region
Florida Federation of Garden Clubs, District IV

St. Johns County Agricultural Center
3125 Agricultural Center Drive
St. Augustine, FL  32092
in conjunction with
EPIC Celebration of Spring

Open to the Public, wheelchair accessible
April 20, 2018, 2-5 Friday,   (free admission)
April 21, 9-5 Saturday,   (with paid admission to EPIC)
April 22, 10-3 Sunday, (with paid admission to EPIC)

Flower Show Chairmen 2017

















  (See General Rules below and Design Rules at the bottom of the schedule.)
2018 Design Schedule and Theme to be announced early 2018
                                   GENERAL RULES
1.    This flower show shall meet all requirements for a Standard Show as set forth by the National Garden Clubs, Inc.
2.   Design classes are open to all members of the Garden Club of St. Augustine and the National Garden Clubs.  
Horticulture classes are open to all amateur  gardeners.
3.   The Handbook for Flower Shows, revised 2007, from the National Garden Clubs, Inc., shall be used by exhibitors and judges as the authority for
the governing of the show. The standard system of awarding will be used with blue (90+), red (85+), yellow (80+) and white
(honorable mention) ribbons presented as merited.
4.   Native plants on the Florida Conservation List may be used in all classes and divisions, provided such plants are labeled with the botanical name
and have been grown by the exhibitor or otherwise legally obtained.
5.   No artificial plant material (flowers, leaves, fruits or vegetables) will be allowed anywhere in the show.
6.   All properties must be marked with the exhibitor’s name.  The Committee cannot assume liability for damages or loss of personal property or injury.
7.   Exhibits shall be entered as follows:  
Horticulture Thursday, March 30, 2017 between 10 am and 3 pm; Designs Thursday, March 30,
between 11 am and 3 pm.
8.   Judging will begin at 10 am on Friday, March 31, 2017.  During judging, only the Show Chairman, the Judges Chairman, the Classification
Chairmen, Judges and Clerks may be on the show floor.  The decision of the judges is final. Any award not merited may be withheld.
9.   
No entry may be removed before 4 pm on Sunday, April 2. All entries must be removed by 5 pm Sunday.
10.   Entries not claimed by 5 pm will be removed by the Dismantling Committee and may be picked up at the Agricultural Center on Monday after 8 am.

Exhibitors are responsible for carefully reading the rules of the schedule.
THE SCHEDULE IS THE LAW OF THE SHOW.         
General Chair
Schedule
Schedule Publication
Design Entries and Classification
Entry Consultants
                                              
                                                
                                            
                                                
Horticulture Entries and Classification
Horticulture Assistant
Horticulture Placement
Judges
Judges' Breakfast
Judges' Luncheon
Clerks
Awards
Hostesses
Photographer
Publicity
Staging/Dismantling/Clean up
Vignettes
Ginny Pierucci
Ginny Pierucci
Dottie Hudson
Lois Hannabury-Deno
Dottie Hudson
Elli Steiger
Carol Sisco
Barbara Huber
Nettie Ruth Brown
Maggie Ouellette
Barbie Raynor
Dottie Hudson
Rosemary Comtois
Marla Ward
Karen Brown
Terry Nelson/Jeannine Silcox
Carol Saville/Joanne Rosenberg
Janice Stey/Jeannette Smith
Susan Lee
Teresa  Lopez/Barbara Huber
Cindy Kern
Linda Marshall/Karen Gourley
                                                                                    DIVISION I  -  HORTICULTURE
                                                                                               HORTICULTURE RULES

   Horticulture Classes are Open to All Amateur Gardeners
     1. All horticulture exhibits must have been grown by and have been in the possession of the exhibitor for at least three (3) months prior to showing.  
         Exception:  Combination Plantings must have been growing together and in the possession of the exhibitor for six (6) weeks.
     2. Exhibitor may make more than one entry per class if each entry is a different variety, cultivar, type or color.
     3. Specimens must be labeled with the correct botanical name (genus and species).  Common names may be included. Classification Committee will help if
         exhibitor does not know botanical name.
     4.  Multiple plantings of different varieties are allowed only in Section D.
     5.  Plants growing naturally with multiple stems may be entered.  For example, Sansevieria grows with multiple stems but Cordyline or Dracaena does not.  
         The single crown Saintpaulia (African violet) must have only one stem for exhibiting.  Exception:  Trailing Saintpaulia.
     6.  Plants should be show worthy, well groomed, and in clean pots.  No wiring, oiling, plant shine, or artificial coloring is permitted.  Double potting is allowed.  
          Mulch of fine rock or pebbles is permitted only on cacti and succulent specimens.
     7.  Cut specimens may not exceed 18” in length with exception of sansevieria.  Arboreal specimens  must be between 18” and 30” in length.   
          Specimens may not have any foliage below the water line.  Wedging with an inconspicuous plug of plastic wrap is permitted if necessary.  
          Containers for cut specimens are provided by the committee.  Exception:  Oversized or heavy specimens must be placed in an appropriately sized clear
          glass container provided by the exhibitor.
     8.  Plants in Sections A, B, C, & E must be in containers no larger than 10” in diameter. Plants in containers larger than 10” in diameter will be shown in the patio section
          and must be placed by the exhibitor.  Planters in Section D may be no larger than 15” and no deeper than 5”.
     9.  Collections must consist of at least five (5) different cut specimens or five (5) different container grown plants exhibited in five (5) separate containers.
    10.  Combination Plantings should have a group of at least three (3) different plants in one container growing together for at least six (6) weeks.
    11.   All classes may be subdivided at the discretion of the Classification Chairman.
    12.  The Scales of Points in the Handbook for Flower Shows, 2007 will be used in judging.
    13.  Horticulture must be entered on Thursday, March 30, between 10 am and 3 pm.  All entries must be removed on Sunday, April 2, between 4 pm and 5 pm.  
           No entry may be removed before 4 pm on Sunday, April 2.
    14.  The limit of horticulture specimens is 10 per person or household.

                                                                                           
 HORTICULTURE AWARDS

  •           The  Award of Horticultural Excellence may be given to a correctly named entry scoring 95 or above and judged finest in the entire Horticulture Division.
  •           Two Award of Merit to the highest scoring exhibits scoring 95 or above in Sections G, I.
  •           One Arboreal Award for cut tree/shrub branches scoring 95 or above in Section K.
  •           The Collector’s Showcase Award may be given to a correctly named entry scoring 95 or above in Section J.
  •           Three Grower’s Choice Awards may be given to correctly named entries scoring 95 or above in Sections A, B, C.
  •             Five Chairman’s Awards may be given to blue ribbon winners scoring 95 or above and judged to be the finest horticulture in Section D, E, F, H,J.
  •           One Sandy Carter Award may be given to blue ribbon winner scoring 95 or above and judged to be the finest horticulture in Section L.

                                 DIVISION I  -  HORTICULTURE

                                                                              “CHARACTERS AT THE GARDEN PARTY”

















































                              






                                
                                                   DESIGN DIVISION RULES
1.   Entry in the Design Division is open to all members of the Garden Club of St. Augustine and the National Garden Clubs.
2.  All designs must be the work of one exhibitor.  An exhibitor may enter as many classes as available, but may enter only one design per class.  
If unable to exhibit, the exhibitor must provide a substitute. Design Consultants may not enter designs in the section in which they consult.  
Designs must be pre-registered and are limited to four entries per class.  Fresh plant material is strongly encouraged throughout the Design Division.
3.  The following may not be used as part of any design:  the American flag, artificial plant material, treated plant material.
4.   Exhibitors must list plant material used on a 3” x 5” unlined card.  A brief interpretation of the design is encouraged.
5.   Floral or plant forms made of recognizable plant material (fresh, dried, and/or treated dried plant materials) are permitted in all classes unless
prohibited by the schedule.
6.   It is the responsibility of the exhibitor to keep all plant material fresh for the three days of the show.  The show committee reserves the right to
remove exhibits if they detract from the appearance of the show.
7.   Designs shall be entered on Thursday, March 30 between 11 am and 3 pm.  No exhibitor, except Flower Show Committee Chairmen, may remain in the room after 3 pm.
8.   Finished exhibits must be approved by the Design Classification Chairman before the exhibitor leaves the floor.  
After being approved by Classification, no alteration of the design is permitted.
9.   Complete definitions for each design may be found in the Handbook for Flower Shows, 2007.  The Design Scale of Points may be reviewed
on page 303 of the Handbook for Flower Shows, 2007. Judges are requested to make written comments on all exhibits except those awarded blue ribbons.
All Entry Cards scoring 90+ must be signed by a NGC accredited judge judging the show if FSS students are exhibiting.
Class 5  -  Euphorbiaceae
(Euphorbia Family)
a.       Acalypha (Copper leaf, Jacob’s Coat)
b.       Codiaeum (Croton)
c.       Other meritorious entries

Class 6  -  Polypodiaceae
(Fern Family)
a.       Adiantum (maidenhair)
b.      Asplenium (bird’s nest)
c.       Davallia (rabbit’s foot)
d.       Nephrolepis (Boston)
e.       Platycerium (staghorn)
f.       Other meritorious entries

Class 7  - Liliaceae
(Lily Family)
a.       Asparagus
b.       Aspidistra
c.       Chlorophytum (spider plant)
d.       Other meritorious entries

Class 8  -  Marantaceae
(Maranta Family)
a.       Maranta (prayer plant)
b.      Calathea
c.       Ctenanthe
d.       Stromanthe

Class 9  -  Any Other Foliage Plant
SECTION B:
Container Grown Flowering Plants
“March Hare”
Eligible for Growers Choice Award

Class 10  -  Amaryllidaceae  
(Amaryllis Family)
a.       Hippeastrum (amaryllis)
b.       Other meritorious entries

Class 11  -  Araceae
(Arum Family)
a.       Anthurium
b.      Spathiphyllum
c.       Other meritorious entries

Class 12  -  Begoniaceae
(Begonia Family)
a.       Semperflorens (wax)
b.       Cane (angel wing)
c.       Other meritorious entries

Class 13  -  Euphorbiacea
a.       Crown of Thorns
b.      Chenille Plant
c.       Other meritorious entries

Class 14  -  Geraniacea
a.       Pelargonium
1.  Single
2.  Double
3.  Variegated
b.      Other meritorious entries

Class 15  -  Gesneriaceae
(African Violet) Saintpaulia
a.       Single Blossoms
b.       Double Blossoms
c.       Other meritorious entries

Class 16  -  Orchidaceae
(Orchid Family)
a.       Cattleya
b.       Dendrobium
c.       Phalaenopsis
d.       Vanda
e.       Other meritorious entries

Class 17   Any Other Flowering Plant
SECTION A :
Container Grown Foliage Plants
“Mad Hatter”
Eligible for Growers Choice Award

Class 1  -  Araceae
(Arum Family)
a.       Aglaonema (Chinese evergreen)
b.       Alocasia
c.       Anthurium
d.       Caladium
e.       Dieffenbachia
f.       Epipremnum(Pothos)
g.       Philodendron
h.       Spathiphyllum
i.       Syngonium(Arrow Leaf)
j.       Other meritorious entries

Class 2  -  Araliaceae
(Ginseng Family)
a.       Hedera (Ivy)
b.       Shefflera
c.       Other meritorious entries

Class 3  -  Begoniaceae
(Begonia Family)
a.       Rex
b.       Rhizomatous
c.       Cane Types (Angel Wing)
d.       Other meritorious entries

Class 4  -  Bromeliaceae
(Pineapple Family)
a.       Aechmea
b.       Ananas (pineapple)
c.       Billbergia
d.       Cryptanthus
e.       Guzmania
f.       Neoregelia
g.       Tillandsia
h.       Other meritorious entries
  Horticulture Scale of Points
Flowering, Foliage, and Arboreals:
Cultural Perfection                              60 Points
Condition/Grooming/Staging                 25
Distinction                                           10
Correctly named                                    5
Total                                            100
          Combination Plantings
Overall effect                         25
Cultural Perfection                  35
Condition & Grooming               10
Container                                10
Environmental suitability          5
Plant Identification                  5
Distinction                              10
Total                              100